موتور و الکتروموتور

موتورها ماشین هایی هستند که با دریافت انرژی ورودی اعم از انرژی الکتریکی، انرژی پتانسیل حاصل از سوخت های فسیلی همچون نفت، بنزین، گازوئیل و سایر انرژی ها و تبدیل آن به انرژی مکانیکی در صنایع کار می کنند و زندگی انسان ها نقش حیاتی و ضروری پیدا کرده اند.

ما در اینجا موتور ها را بر اساس انرژی ورودی تقسیم بندی می کنیم:

۱- موتور الکتریکی یا الکتروموتور:

نوعی از ماشین های الکتریکی یا برقی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. موتورهای الکتریکی را می توان با توجه به منبع تغذیه (ac و dc)، ساختار درونی، نوع حرکت خروجی و کاربردشان تقسیم بندی کرد. از موتورهای الکتریکی در پمپ ها، سیستم های تهویه مطبوع، لوازم خانگی و صنعتی برقی، ابزارهای برقی، ربات ها و … استفاده کرد.

۲- موتور های احتراقی:

 موتورهای احتراقی به دو دسته درون سوز و برون سوز تقسیم بندی می شوند. در موتور های درون سوز، سوخت (بنزین،گازوئیل و …) و هوا یا اکسیژن در محفظه احتراق (داخل موتور) واکنش نشان داده و آتش می گیرند و سپس گاز های داغ حاصل از احتراق با فشار و گرمای زیاد باعث به حرکت در آوردن پیستون در این موتور ها گردیده و در نتیجه انرژی مکانیکی بدست می آید. در موتور های برون سوز، احتراق در خارج از موتور صورت می گیرد مانند ماشین بخار که در اثر احتراق سوخت، بخار حاصل از تبخیر آب باعث به حرکت در آوردن موتور می شود.

سبد خرید
اسکرول به بالا